MALATYA GRAND SİNAN HOTEL

DOKUN

Bakırcılar Çarşısı

Malatya merkezde bulunan Bakırcılar Çarşısı, hediyelik bakır eşya ile otantik eşyaların satıldığı bir çarşı olmasının ötesinde, eski ustaların hünerli ellerinde bakırın şekillendirildiği ve geleneksel sanatların yaşatıldığı bir çarşıdır.

Tahta Çivili Ayakkabı

Türkiye’de sadece Arapgir’e mahsus olan tahta çivili ayakkabı yapımı, geçmişten günümüze kadar yemenicilikle birlikte varlığını sürdüren bir zanaattır. Bundan otuz-kırk yıl önce, Arapgir’de yemeni ve kundura alanında üretim yapan yirmiden fazla zanaatkârdan bugün sadece bir tanesi hayattadır. Geleneksel el sanatlarımızdan olan tahta çivili ayakkabının yüzü hakiki deriden; tabanı sığır köselesinden; iç astarı ise meşinden yapılmaktadır. Bu ayakkabılar tamamen el yapımı olup ayakkabının “saya” olarak isimlendirilen yumuşak üst kısmının, tabana 4-5 mm uzunluğundaki ahşap çivilerle monte edilmesiyle imal edilir. Bu çiviler, gürgen veya fırınlanmış kayın ağacından yapılmıştır. Tahta çivili ayakkabılar sağlam ve sağlıklı olduğu için tercih edilir. Ayağı terletmeyen ve ayağa hiçbir şekilde rahatsızlık vermeyen bu ayakkabılar, müşterilerin istekleri doğrultusunda değişik model ve ebatlarda üretilmektedir. Sanayileşmeye bağlı olarak, bu ayakkabıların imalatı azalmış olup bugün sadece Arapgir’de yaşayan Usta Erol Hakan tarafından sipariş üzerine imal edilmektedir.

Bez Bebek

Malatya'da üretilen el yapımı bez bebekler, genellikle Malatya’nın yöresel kıyafetlerinin giydirildiği kadın ve erkek modellerden oluşmaktadır. Modeller, yöresel isimlere atfen “Azzet Bacı” ve “Hamdi Dayı” adıyla anılır. Ayrıca Cevdet Bozdağ isimli usta tarafından “Aşhan Bacı Bebekleri” adıyla üretilen bez bebekler de bu kategorinin vazgeçilmezlerindendir.

YORUMLAR (0)

YORUM YAP