MALATYA GRAND SİNAN HOTEL

TAT

Kiraz Yaprağı Sarması

Malatya'da yetişen, kendine özgü aromasıyla bilinen dalbastı kirazının yapraklarından yapılan ve "padişah yemeği" olarak da adlandırılan Kiraz Yaprağı sarması coğrafi işaret belgesine sahiptir. Vegan mutfağının nadide örneklerinden olan bu yemeği mutlaka tatmalısınız.

Kağıt Kebap

Malatya çarşılarında önceden ısıtılmış taş fırınlarda kuzunun sırt, but ve pirzola bölümlerinin kuyrukla rafya kağıdına sarılarak 10-12 saatlik pişirimi sonrası damaklara lezzet veren bir kebaptır.

Tiritli Dolma Köfte (Analı Kızlı Köfte)

Malatya’da davet ve dini bayramlarda imece usulüyle yapılan asırlık bir yemektir. Köfte yapılırken bir tanesinin içine kıyma harcı yerine boş hamur konularak sofranın en şanslısı kimse ona çıksın diye niyet tutulur. Yemek bir anda eğlenceye dönüşür. İçi ve dışı etli içli köfteler, misket büyüklüğunde, sadece hamurdan yapılan köftelerle birlikte kemikli kaburga et ve nohutla birlikte hafif sulu olarak pişirilerek ikram edilen bir yöresel yemektir.

Ispanaklı İçli Köfte

Ülkemizin içli köfte zenginliğinin en yoğun olduğu ildir aslında Malatya. İster yavan yani dış harcı etsiz ister etli olarak harç yoğurularak açılan incecik içli köftelerin içine ıspanak kıyma ve kavrulmuş soğan harcı konularak yapılan ve haşlandıktan sonra tereyağında sotelenerek yenilen bir köftedir. Malatya’da içli köftenin en az 10 çeşidi yapılmaktadır.

Kayısılı Gerdan Aşı

Bu yemek aslında bir “saray yemeği” olup kuzunun gerdanı, günkurusu kayısı ve ayva ile yapılır. Meyveli yemek sevenlerin mutlaka tatması gereken bir lezzettir.

Geleli Kebabı

Bonfile etin şişlere takılarak fırın veya ızgarada pişirilip sebzeyle sotelenip közde patlıcan yatağı üzerinde, yöresel tereyağının eritilerek üzerinde kendine özgü “cızzz” sesiyle birlikte servis edilip tırnaklı pide ve acı ayranla tüketılen nefis bir yemektir.

Aya Köfteli Kulak Çorba

Malatyanın düğün ve davet yemeklerinin geleneksel çorbasıdır. Pirincin dövülüp et ve baharatla karıştırılması sonucu elin ayası içerisinde leblebi büyüklüğünde yuvarlanarak yapılan köftelerin kesme hamur kulak memesi büyüklüğunde kesilip yoğurt sosuyla pişirilen ve tereyağlı nane ile servis edilen el emeği nefis bir çorbadır.

Tarhana Çorbası

Sonbahar mevsiminde döğme buğday,  yoğurt sosu ve baharatlarla karıştırılarak kaşık büyüklüğünde bezeler ile temiz bezlerde kurutulur. Kış aylarında özellikle grip ve soğuk algınlığına yakalananların, doğum yapmış annelerin ve kısacası herkesin tercih ettiği bir çorbadır. Yöreye özgü kara nohut, ıspanak, kavurma ve yoğurt sosuyla birlikte pişirılen ve hasta ise yiyene şifa veren bir çorbadır.

Kayısı

Yöre halkının “mişmiş” dediği kayısı, “Dünya Kayısı Başkenti” olan Malatya ile özdeşleşmiş bir meyvedir. Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ne sahip kayısının renk, şekil, tat, aroma ve irilik bakımından birbirinden farklı birçok çeşidi vardır. Yüksek düzeyde A vitamini, şeker, diyet lifi, potasyum, kalsiyum ve fosfor içeren bu doğal lezzetin tadına bakmadan Malatya’dan dönmeyiniz.

Akçadağ Kömbesi

Pek çok yörenin kendine ait bir kömbe tarifi var ancak Malatya kömbesinin diğerlerinden farkı kuşbaşı etin sahnede olması. Kuşbaşı etin yufkayla bir araya gelmesinden oluşan bu lezzetli kömbeyi de deneyin deriz. Günümüzde elektrikli fırınlarda da pişirilen kömbe kalın açılmış hamurun içerisine kavurma, ceviz, soğan ve kef (yağla kavrulmuş un) konularak tepside veya sinide iki sac arasında, alttan ve üstten közle pişirilen, hazırlanırken ortasından bir delik açılarak hem iyi pişmesini sağlayan hem de davet sofrasında yaşça en kıdemli misafir tarafından ortasından açılan delikli dilimin alınmasıyla ziyafete başlanan börek türü bir yemektir.

Patlıcan Tava

Patlıcan bir yemeğe bu kadar mı lezzet verir diyebileceğiniz enfes bir yemektir. Kuşbaşı et, domates ve biber gibi sebzelerle birlikte tavalarda odun ateşiyle önceden ısıtılmış taş fırınlarda en az 8 saat pişirilen, pişerken başındakı ustanın da piştiği Malatyanın geleneksel düğün, davet ve piknik yemeğidir.

Kayısı Tatlısı

Kayısısıyla meşhur olan ilimizin kayısının başrolde olduğu bir tatlısı olmazsa olmazdı. Tereyağında kavrulan kayısıların içine kaymak konularak servis edildiği bu lezzeti denemeden Malatya’dan ayrılmamalısınız.

Malatya Kurabiyesi

Malatya halkının düğün, nişan, davet ve dini bayramlarda ikram ettiği geleneksel bir tat olan Malatya kurabiyesi; un, margarin ve şekerle yapılıp kurabiyenin ortasına kayısı çekirdeği konularak fırınlarda pişirılir. Kayısı çekirdeği unuyla yapılan ve çeşidi son yıllarda artan kurabiyenin imalatını yapan fırınlar tarafından tonlarca günlük kargolarla ülkenin her tarafına gönderilmektedir. En az 3 ay raf ömrü bulunmaktadır.

Acılı Ayran

Ayranın içine yabani semiz otu (pirpirim) ve birkaç adet taze cin biberlerinin eklenmesi ve 2-3 gün bekletilmesiyle hazırlanan yöresel bir içecektir. Bu farklı aromaya sahip serinletici ayranı da yemeklerinizin yanında denemelisiniz.

Akçadağ Pilavı (Sulu Pilav)

Akçadağ ilçemizin meşhur düğün, davet ve taziyelerde ikram ettiği, yöreye özgü bulgur, tereyağı, et ve kuyrukla birlikte odun ateşinde ağır ağır pişirilen hafif sulu yağlı ve kaşık yerine yufka ekmeğin bandırılmasıyla yenilen lezzetli bir pilavdır.

Malatya Dalbastı Kirazı

Malatya albastı kirazı özellikle Yeşilyurt ve Gündüzbey bölgesinde yetiştirilmektedir. İlçenin sembol meyvesi Dalbastı kirazının yetiştirilmesini teşvik için her sene haziran ayının son haftasında En İyi Kiraz Bahçesi ve Kaliteli Kiraz Meyvesi yarışması düzenlenmektedir. Çok eşsiz bir kokusu olan Malatya Dalbastı Kirazı, “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” almıştır.

Reyhan Şerbeti

Arapgir ilçemizin kanyonlarının mikroklima ikliminde ve Kozluk Çayı’nın buz gibi suyu ile sulanarak yetişen coğrafi işaretli ürünü olan mor reyhan ile yapılan ferahlatıcı nefis bir içecektir.

Şire Pazarı

Malatya denilince akla ilk gelen şeylerden birisi kayısı olduğu için Malatya'dan yapılacak olan alışverişte kayısı ve kayısı ile üretilen çeşitli ürünler öne çıkmaktadır. Malatya merkezde bulanan Şire Pazarı'nda yaş ve kuru kayısının yanı sıra kayısı lokumu, kayısı sucuğu, kayısı döneri gibi lezzetler; kayısıdan yapılmış kozmetik ürünler satışa sunulmaktadır.

YORUMLAR (0)

YORUM YAP